ÖNCÜ LİDER NESİL

Ülkemizin farklı şehirlerinde üniversite hayatına yeni başlamış ve geleceğe dair idealleri olan öğrencilerin oluşturduğu Öncü Lider Nesil Projesi 2016 eğitim yılı ile buluşmalarına ve faaliyetlerine başlamıştır.

Gençlik evresinin en önemli zaman diliminde olan üniversiteliler bu süreçte edinecekleri birikimler ile hayata atılma süreçlerini büyük ölçüde tamamlamış olacaklar. Bu süreci verimli geçirmelerini sağlamak, etkin bilgiye ulaşmanın yollarını bulmalarına yardımcı olmak, önce kendilerine daha sonra topluma hizmet sunacakları olanakları aktarmak ve hizmetkâr liderlik potansiyelini yakalayacak nesillerin farkındalık süreçlerini hızlandırmak gayesiyle Öncü Lider Nesil projesi hayata geçirildi.

Üniversiteli olmanın heyecanını yaşayan birçok genç, hayatlarının bu yeni döneminde gelecekteki kariyerinin en önemli koşullarından birini eğitim süresince yerine getirmiş olacaktır. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar ile amacımız; gençlerimizin ideallerine kavuşması için gerekli desteği onlara sunacak uygun ortamlar hazırlamaktır. Her ay yapılan buluşmalarda uygulamalı eğitimler, seminerler ve hasbihaller yapılarak katılımcıların şahsiyet ve karakter gelişimlerine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Proje de hedef kitle üniversite eğitimlerinin ilk yıllarında olan gençlerdir.  İki yıl süren Öncü Lider Nesil projesi üniversiteye yeni başlayan öğrenciler arasından seçilmektedir. Anadolu’nun muhtelif illerinde öğrenci çalışmalarında görev alan gönüllü eğitimcilerimizin referans ve yönlendirmeleriyle katılımcılar mülakata alınmaktadır. Mülakat sürecinde; proje kapsamında yapılacak tüm faaliyetler hakkında bilgilendirilen öğrenciler ardından yapılan özel görüşmeler ile proje dâhil edilmektedir.

Öncü Lider Nesil projesi iki aşamalı bir projenin ilk aşamasını teşkil etmektedir. Bu projeden mezun olan öğrenciler daha sonra Hüdayi Gençliği projesine dâhil edilmektedir. Sadece 1.nci sınıf öğrencilerinin (istisnalar dışında hazırlık ve 2.ci sınıf öğrencileri de bu proje de yer almaktadır) Öncü Lider Nesil projesinde yer almasını sağlayarak; iki yıl süren proje sonunda öğrenciler 2.nci sınıfını tamamlamış olacaklardır. Böylelikle 3. ve 4. sınıfını da Hüdayi Gençliği projesi ile tamamlayan öğrenciler projenin hedeflerine ve amaçlarına uygun bir süreç geçirmiş olacaklar. Bu sayede katılımcılar hem 4 yıl entegreli olarak süren 2 proje den mezun olacak hem de mezuniyet diplomalarını alıp (eğitim dönemi 4 yıldan fazla süren öğrenciler dışında) hayata atılacaklardır.

Öncü Lider Nesil öğrencilerimiz ile bu zamana kadar 4 buluşma gerçekleştirdik;

  1. Buluşma 27/28 Şubat İSTANBUL
  2. Buluşma 23/24 Nisan İSTANBUL
  3. Buluşma 7/8 Mayıs ANKARA – NEVŞEHİR
  4. Buluşma 28/29 Ekim 29/30 İSTANBUL
  5. Buluşma 24/25 Aralık KONYA