MEDENİYET BULUŞMALARI

İstanbul’da icra edilen Medeniyet Buluşmaları, ülkemizin farklı şehirlerinde yükseköğrenim öğrenci konukevi veya yurt hizmetlerini yürüten gönüllülerin öğrencileri ile birlikte katıldığı bir programdır. Program katılımcılarının taleplerine göre iki veya üç gün süren buluşmalarda hem seminerler ile hasbihaller ve aktiviteler hem de şehir gezisi organizasyonları kamp içeriğinde yer almaktadır.

Eğitim hayatı boyunca sürekli olarak dersler, notlar, sınavlar gibi yoğun bir tempo içerisinde olan gençler, bu yoğun ortamdan bazen uzaklaşmak ve bir nebze de olsa nefes almak istiyorlar. Özellikle gençlik döneminin en hızlı sürecini yaşamakta olan üniversiteliler için Medeniyet buluşmaları, bu nefesi onlara sağlayacak bir kapı aralamaktadır.

Medeniyet buluşmaları kapsamında yapılan seminerler de ve hasbihallerde, gençlik döneminde yaşanan problemlere ve çözüm yollarına, maddi ve manevi yönden edinilecek birikimlere, gençlik hizmetlerini yürüten kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olunmaktadır. Kaynaştırıcı ve birleştirici gücü olan etkinliklerin olduğu buluşmada katılımcılar hem kısa sürede tanışma fırsatı yakalamakta hem de kamp sürecinde daha iyi dostluklar kurabilmektedir.

Engin tarihi, eşsiz güzellikleri ve dünyada birçok devleti etkileyen, önemli gelişmeler yaşanmasına sebep olan ve çağların belirlenmesine yön veren bir şehirdir İstanbul. Gençleri en çok etkileyen ve görerek öğrenmenin verimli olduğunu bildiğimiz eğitim formatlarında İstanbul şehir gezisi vazgeçilmez bir faaliyettir. Ortaçağın sona erip Yeniçağın başlamasına sebep olan ve Efendimiz (sav)’in “İstanbul bir gün muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.’ hadisi şerifine muhatap olan Fatih Sultan Mehmet han ve askerlerinin bizlere bıraktığı kutsal şehir İstanbul’u gençlerimize gezdirmek bir vazife şuurunda icra edilmektedir.

Rehberler eşliğinde yapılan şehir gezilerinde; Sultanahmet Bölgesi, Süleymaniye-Beyazıt bölgesi, Fatih Camii ve Eyüp Sultan Camii’nin olduğu bölge ile müzeler ve saraylar yer almaktadır. Ayrıca boğaz turları da Medeniyet buluşmalarının içeriğinde bulunmaktadır.